Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід | RSSП`ятниця, 23.03.2018, 10:13

Меню Сайта

Количество посещений сайта
счетчик посещений
Программи
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 205
Пошук
Дні тижня
Час життя сайту

Сторінка психолога

 
 1. 10 заповедей родителям 1класса
 2. Батькам,які прагнуть розвивати
 3. Гиперактивный ребёнок
 4. Детская агрессивность
 5. Психологические-рекомендации
 6. Рекомендации родителям
 7. Трудные дети

Загальні рекомендації для батьків у вихованні своїх дітей

 

На цій сторіночці ми запропонуємо вам різну інформацію по:


 • питанням вікових особливостей дітей;
 • питанням психологічних аспектів виховання; 
 • специфіці побудови стосунків з дітьми, що проявляють особливості поведінки.


Конфлікти між батьками і дітьми : причини і способи подолання.
Виник конфлікт між дитиною і батьком і, на жаль, не вирішений, а поглиблюється. Як вирішувати протиріччя так, щоб вигравали усі? Треба навчитися знаходити альтернативи, не випадково ми живемо у світі постійних компромісів і переговорів. Знаходження альтернативи означає можливість вирішити конфлікт між батьками і дитиною так, щоб кожен відчув себе краще і зрозумів суть протиріччя. Воно включає досягнення взаємної згоди. Батьки, передусім, повинні пам'ятати, що пошук альтернатив відрізняється від "давання" порад і вказівок типу "Зроби це", "Я думаю, що ти повинен".

Такі ради даремні з наступних причин:
рада робить дитину тільки залежнішим від батька. Він не сприяє тому, щоб дитина навчилася вирішувати проблеми і придбала незалежність; 
часто дитина скептично сприймає ради дорослого і не любить, коли йому вказують, що і як робити. Навпаки, він прагне включитися в обговорення проблеми;
виникає питання, хто винен у тому випадку, якщо батьківська рада не працює - дитина або батько?
Навчити дитину знаходити альтернативу означає допомогти йому у виборі найкращого способу дії і прийняття ним відповідальності за виконання рішення.

Існують певні етапи пошуку альтернативи:

 • визначення протиріччя або проблеми;
 • вироблення альтернативних рішень;
 • обдумування і оцінка альтернативних рішень; 
 • вибір альтернативи і реалізація рішення; 
 • визначення того моменту в майбутньому, коли можна буде оцінити прогрес.

Хоча, на перший погляд, усе це може виявитися дуже простим в практичному застосуванні, проте, є ряд ключових моментів, які необхідно утямити перш, ніж почати користуватися цією схемою. Сядьте поряд з дитиною і поясните йому процес пошуку альтернативних рішень, а також те, як вони допоможуть в рішенні протиріч. Необхідно пам'ятати, що кожен учасник конфлікту - людина; отже, до кожного треба відноситися гідно і з повагою. Протиріччя успішно вирішуються у тому випадку, коли кожен розуміє, що саме включають ці етапи процесу. Використовуючи усі вказані етапи рішення дитячо-батьківського конфлікту, батько може уникнути багатьох інших проблем, пов'язаних з конфліктом.
Хоча деякі протиріччя вирішуються самі по собі, а інші легко долаються без проходження усіх стадій, треба і батьку і дитині розуміти, що саме включається в кожен етап.

Етап I. Визначення протиріччя або проблеми.
1.Батько має бути упевнений, що вибраний для пошуку альтернативи момент вдалий як для нього самого, так і для дитини. Дитина, як і усе, ображається, якщо його обривають або відкидають.
2.Батько не повинен боятися сказати: "Те, що сталося, є проблемою, і я хочу, щоб ти допоміг вирішити її". Треба дотримуватися наступних цілей і правил :
скажіть усе, як є. Якщо Ви як батько почуваєте себе сильним в цьому пункті, має сенс, щоб саме Ви звернулися до дитини з питанням;
уникайте звинувачень, які лише змушують дитину захищатися і зменшують шанси на вирішення протиріччя;
використовуючи спільні дії, батьку слід дати дитині зрозуміти, що вони повинні об'єднатися в пошуку того рішення, при якому ніхто не буде ущемлений і яке вимагає "зустрічі" дитини і батька. Важливо, щоб дитина повірила в те, що батько щиро бажає його допомоги і з повагою відноситься до його ідей.

Перший етап пошуку альтернатив має бути успішно завершений перш, ніж будуть зроблені спроби реалізувати інші чотири етапи. В деяких випадках цей етап виявляється дуже простим, наприклад, при виборі одягу. Проблема ясна: "Яку сукню купити"? Менш ясною ставати проблема чи "Потрібна Соні нова сукня"?. Тут можливе протиріччя: чи "Має потребу вона в новій сукні більше, ніж в нових черевиках"? чи чи "Має потребу вона більше вона в нових сукнях або в додаткових учбових заняттях, які коштують грошей"?

Етап II. Пошук і вироблення альтернативних рішень.
Ця стадія вимагає від дитини і батька аналізу різних рішень. Для того, щоб почати "мозковий штурм", батько може запропонувати дитині: "Що саме ми повинні проаналізувати? Які у тебе ідеї з приводу нашої проблеми"? чи "Дві голови краще за одну. Я готовий тримати парі, що у нас з тобою з'являться хороші ідеї".

Для того, щоб допомогти знайти вирішення проблеми, постарайтеся тримати в думці наступні ключові моменти:
дозвольте дитині першому запропонувати своє рішення. Ви скористаєтеся своєю можливістю пізніше;
дайте дитині досить часу для обдумування його пропозицій, особливо якщо він ще маленький;
будьте відкритими, уникайте оцінок, засудження або приниження пропонованих дитиною рішень;
уникайте висловлювань, що створюють у дитини переконання, що Ви не приймете жодне з пропонованих їм рішень;
підтримуйте дитину, особливо в тих випадках, коли в пошук альтернатив беру участь декілька дітей;
займайтеся "мозковим штурмом" до тих пір, поки не переконаєтеся, що "вижати" нові альтернативи не вдасться. Як правило, максимальну кількість ідей люди генерують за перші 5-10 хвилин.

Етап III. Дослідження, обдумування, оцінка альтернативних рішень.

Цей етап включає дослідження і оцінку тих рішень, які, як здається, здатні вирішити протиріччя або проблему. У уяві програються усі можливі альтернативи, а також наслідки прийнятого рішення.
Дуже важливо на цьому етапі, щоб батько включив дитину в обдумування і оцінювання різних рішень. Батько може сказати: "Що ми думаємо про ті рішення, до яких ми прийшли"? чи: чи "Можна сказати, що яке-небудь рішення краще за інших"?
Ця фраза може бути названа фразою "відсіювання". Рішення відкидаються, залишаються тільки ті, які прийнятні для дитини і батька. Батько повинен чесно виразити свої почуття з приводу рішення. Це можна зробити за допомогою реплік типу "Мене не дуже ощасливить цей варіант" або "Я не відчуваю, що це відповідає моїм потребам", або "Це не здається мені справедливим".

Етап IV. Вибір альтернативи і реалізація рішення.
Вибір альтернативи і реалізація рішення стануться легше у тому випадку, якщо пройдені інші стадії дослідження альтернатив і між батьком і дитиною стався відкритий і чесний обмін думками. Для того, щоб вибрати кращу альтернативу, пам'ятаєте наступне:
поставте питання типу "Ти думаєш, це приведе нас до рішення? Чи усіх задовольнить це рішення? Чи вирішує це нашу проблему"? рішення не конкретизуються. Жодне з рішень не повинне вважатися остаточним і не підлягаючим змінам. Батько міг би сказати дитині: "Звучить непогано, давай спробуємо і подивимося, чи вирішує це наші проблеми"? чи "Мені хотілося б це спробувати. А тобі"?
запиши рішення на папері, особливо у тому випадку, якщо воно включає ряд пунктів, щоб не один не був забутий.

Усі ті, що беруть участь повинні розуміти, що кожен вносить свій вклад в пошук рішення. Підводячи підсумок, можна сказати: "Схоже, що ми досягли згоди" або "Я думаю, мені ясна наша готовність бути".
Усім учасникам обговорення повинно бути ясно, що саме від них потрібно і яким чином можна досягти взаємної згоди. Їм слід постійно звертатися до питань: "Хто"?, "Що"?, "Де"?, "Як"?. Наприклад: "Хто за це відповідає? Коли ми почнемо і коли закінчимо? Де усе це відбуватиметься? Як це усе здійснюватиметься"?.
Протиріччя, пов'язані з роботою по будинку і робочими "обов'язками", можуть бути врегульовані за допомогою таких питань, як: "Як часто? У які дні? Які критерії оцінки"?. У конфліктах, пов'язаних з сном, батько і дитина можуть обговорити, хто повинен стежити за часом, що відбувається, якщо дитина вчасно не лягає спати, або чому дитина не хоче йти в ліжко.Питання реалізації повинні обговорюватися тільки після того, як усі учасники дискусії остаточно висловляться з приводу вирішення проблеми. Реалізація зазвичай проходить легше в тих випадках, коли усунені розбіжності в думках.

Етап V. Вибір відповідного моменту для оцінки правильності прийнятого рішення.
Ця стадія, про яку нерідко забувають, насправді дуже важлива, оскільки не усі рішення якнайкраще відповідають інтересам кожного - батька або дитини.
Отже, як дитині, так і батьку необхідно повернутися назад і розглянути, як йдуть справи, наскільки вибране рішення задовольняє кожного. Дитина частенько погоджується на рішення, яке надалі виявляється важкоздійсненним. Необхідно звірятися один з одним, запитуючи: "Як йде виконання рішення? Ти як і раніше вважаєш його задовільним"?

Іноді на стадії оцінки з'являється нова інформація, що вимагає перегляду первинного рішення. Оцінювання є важливою ланкою процесу пошуку альтернатив. Оцінювання покаже, наскільки вдалим виявилося знайдене рішення, чи потрібна якась корекція. 
Важливу роль в процесі пошуку альтернатив грають установки. І батько, і дитина повинні:
хотіти почути партнера;
хотіти вирішити конфлікт;
розуміти і, по можливості, приймати почуття партнера;
вірити, що інша людина теж може знайти хороше рішення;
дивитися на іншу людину як на самостійну особу, з його особливими почуттями.
Форми поведінка, що реалізовує установку на розуміння, эмпатию, довіра і прийняття, включають:
зоровий контакт (дивитися на партнера, але не свердлити його поглядом);
мова жестів (природні розкуті відкриті жести і пози). Сюди входить і Ваша власна манера триматися, що висловлює бажання вирішити конфлікт;уважне слухання партнера, не стільки що відноситься до того, що він говорить, скільки що підтримує його і спонукаюче продовжувати і прояснювати свої думки і почуття.

 
Чому метод дослідження альтернатив працює? Процес дослідження альтернатив виявляється ефективним у вирішенні дитячо-батьківських протиріч з наступних причин:


1. У дитини з'являється мотив знайти і реалізувати рішення.
2. З'являється шанс знайти найкраще рішення.
3. Розвиваються розумові здібності дитини.
4. До найкращого результату призводить демократична філософія батьків.
5. Виникає гармонія і любов серед членів сім'ї.
6. Слабшає схильність батька до примусу.
7. Усувається потреба в демонстрації сили, як з боку батька, так і з боку дитини.
8. Дослідження альтернатив торкається реальних проблем залучених в них людей.

Можливо, в деяких випадках метод дослідження альтернатив не працюватиме, переконаєтеся, що Ви пройшли через усі стадії процесу, не упустившись не єдиного пункту. Якщо ж всупереч усьому, рішення так і не буде знайдено, корисно мати на увазі наступне:
продовжуйте обговорення, але зробіть перерву. Іноді після перерви у людей виникають нові ідеї із приводу, як самої проблеми, так і шляхів її рішення;
поверніться на стадію два і пошукайте інші можливі рішення;
підбадьорите себе і інших учасників обговорення. Можна запитати: чи "Знайшли ми усі можливі рішення"?
пошукайте приховану проблему. Ви можете сказати: "Дивно, що ж не дозволяє нам розв'язати проблему"?
Як правило, один або декілька із запропонованих шляхів призводять до виходу з безвиході.


Батько повинен мати на увазі, що на перших порах досягнуті угоди можуть порушуватися з наступних причин:

 1. Угода виявилася важко здійснимою.
 2. Отсутствие досвіду, самодисципліни або саморегуляції при реалізації задуманого. 
 3. Існуюча залежність одного учасника конфлікту від іншого також може стати перешкодою на шляху його дозволу.
 4. Забудькуватість. 
 5. Спроба перевірити істинну зацікавленість іншого. 
 6. Один з учасників обговорення тільки робить вигляд, що згоден із запропонованим рішенням, оскільки прагне зайнятися чимось іншим. 


Якщо угода порушена, винному необхідно прямо і чесно показати, що сталося. Зробити це необхідно по можливості швидко. Це є формою логічного наслідку.
Процес дослідження альтернатив працюватиме лише у тому випадку, якщо обоє - і батько, і дитина - розуміють, що від них потрібно. Будуючи стосунки з дитиною, важливо мати уміння слухати, відповідати і досліджувати альтернативи. Головною метою кожного з цих навичок є створення у дитини відчуття власної корисності і компетентності.

Для цього необхідно проаналізувати питання "Кому належить проблема"?.
У дитячо-батьківських стосунках, як і в будь-яких інших, не усе йде гладко. Іноді виникають проблеми і протиріччя. Треба бути готовим до того, що такий момент настане і відноситься до нього як до нормального явища, з яким батько і дитина уміють конструктивно працювати.
Першим питанням, яке повинне вирішувати батько при виникненні якої-небудь проблеми, є питання про те, чия саме це проблема.
Іноді проблема належить тільки дитині або тільки батьку, в інших випадках вона розділена між обома залежно від того, чого один з них хоче добитися від іншого, або проблема може торкатися сім'ї в цілому.
Для того, щоб Вам як батьку визначити "власника" проблеми, треба запитати себе:
Чия це проблема?
Кому з ким важко?
Хто не може добитися своєї мети?

Батько, бережися! Занадто часто батьки помилково вважають, що усі проблеми дітей є і проблемами їх, батьків. Це невірно і навіть шкідливо для дитини. Насправді, діючи відповідно до подібних представлень, батько позбавляє дитину можливості пробувати свої сили у вирішенні проблеми. Пам'ятайте, що дитина має право знаходити рішення проблем і сам їх вирішувати.
Коли батько вирішить, кому саме належить проблема, перед ним відкриється декілька шляхів. Наприклад, якщо проблема належить дитині, батько може вибрати, що робити:
уважно вислухати;
пошукати альтернативи;
надати дитині можливість самому зіткнутися з наслідками його самостійності;
скомбінувати приведене вище.
Якщо ж проблема належить батьку, він може удатися до самостійного дослідження альтернатив.
Пам'ятайте, що відповідальний батько повинен уміти визначати, кому належить ця проблема; він випробовує задоволення, вибравши адекватну поведінку, що веде до виникнення взаємної довіри.

 

Сайт МіськУО
Зробіть посилання на наш сайт
Калькулятор

Дизайн Костянтинівський НВК © 2018
Безкоштовний хостинг uCoz